71V67602S166PF
71V67602S166PF
  • Manufacturer: IDT, Integrated Device Technology Inc
  • CONEVO NO: 71V67602S166PF
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr IDT, Integrated Device Technology Inc
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size 9Mbit
Memory Organization 256K x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.5 ns
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (14x14)
Base Product Number 71V67602
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN 3A991B2A
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 1
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 166 MHz 3.5 ns 100-TQFP (14x14)