103MMR630K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 103MMR630K
  • Package: Radial
Parameters
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MMR
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.531" L x 0.197" W (13.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD