104MWR400K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 104MWR400K
  • Package: Axial
Parameters
Series MWR
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.748" L (7.50mm x 19.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC AXIAL