105MWR050K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 105MWR050K
  • Package: Axial
Parameters
Series MWR
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.295" Dia x 0.453" L (7.50mm x 11.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 30V
Voltage Rating - DC 50V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.768 Ohms
CAP FILM 1UF 10% 50VDC AXIAL