106CKS500MTJG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 106CKS500MTJG
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series CKS
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Applications Bypass, Decoupling
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 189 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 39.79Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 10UF 20% 500V RADIAL