106DCR2R3SGU
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 106DCR2R3SGU
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series DCR
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 10 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 220mOhm @ 1kHz
CAP 10F -20%, +50% 2.3V T/H