106DER2R5SGW
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 106DER2R5SGW
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series DER
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 10 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm
CAP 10F -20%, +50% 2.5V T/H