107DER2R5SBG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 107DER2R5SBG
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series DER
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 100 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.831" (46.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
CAP 100F -20%, +50% 2.5V T/H