107ULG025MFH
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 107ULG025MFH
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series ULG
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 93.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.87 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V T/H