107ULR016MEH
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 107ULR016MEH
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series ULR
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 137.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.75 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H