108AVG016MGBJ
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 108AVG016MGBJ
  • Package: Radial, Can
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.6 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Series AVG
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H