127AVG050MFBJ
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 127AVG050MFBJ
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series AVG
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 112.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 32mOhm
CAP ALUM POLY 120UF 20% 50V T/H