| Parameters | |
|---|---|
| Series | DCN |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1.5 F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.327" (8.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 5.5 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 60°C |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.354" W (17.50mm x 9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 320mOhm |