156CKE450MTJG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 156CKE450MTJG
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series CKE
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 15 µF
Part Status Active
Applications Bypass, Decoupling
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 112 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 201.6 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22.1049Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL