157AVG063MGBJ
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 157AVG063MGBJ
  • Package: Radial, Can
Parameters
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 127.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.55 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Series AVG
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
CAP ALUM POLY 150UF 20% 63V T/H