157RZM016M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 157RZM016M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series RZM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 1.34 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.989Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL