187KXM100M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 187KXM100M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series KXM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 270 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 900 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 921mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL