187KXM100MQU
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 187KXM100MQU
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series KXM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 300 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 398 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 921mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL