205PPA152KS
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 205PPA152KS
  • Package: Axial
Parameters
Series PPA
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 1.654" Dia x 2.323" L (42.00mm x 59.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1500V (1.5kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8 mOhms
CAP FILM 2UF 10% 1.5KVDC AXIAL