223MPW630K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 223MPW630K
  • Package: Axial
Parameters
Series MPW
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 0.022 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.335" Dia x 0.571" L (8.50mm x 14.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.038 Ohms
CAP FILM 0.022UF 630VDC AXIAL