224MKP275K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 224MKP275K
  • Package: Radial
Parameters
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.583" (14.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MKP
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC RAD