224MWR250K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 224MWR250K
  • Package: Axial
Parameters
Series MWR
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.276" Dia x 0.748" L (7.00mm x 19.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL