225MMR250K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 225MMR250K
  • Package: Radial
Parameters
Series MMR
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL