225MWR250K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 225MWR250K
  • Package: Axial
Parameters
Series MWR
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.531" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 804 mOhms
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC AXIAL