226KFM450M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 226KFM450M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series KFM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 560 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.0715Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL