226SMH050M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 226SMH050M
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series SMH
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.232" (5.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 51 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 76.5 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.04Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD