227AVD6R3MER
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 227AVD6R3MER
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series AVD
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 440 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Polarization Polar
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 230 mA @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.96Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD