227LMU500M2DG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 227LMU500M2DG
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LMU
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2936 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13036Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP