227RZM050M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 227RZM050M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series RZM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 540 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 904mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL