277LBB350M2BH
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 277LBB350M2BH
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LBB
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.61 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.3667 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 921.04mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP