305DER2R5SFJG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 305DER2R5SFJG
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series DER
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 3 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 1kHz
CAP 3F -20% +50% 2.5V T/H