334MKP275KE
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 334MKP275KE
  • Package: Radial
Parameters
Series MKP
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.524" (13.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC RAD