337LMU500M2EH
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 337LMU500M2EH
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.8081 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 753.575mOhm @ 120Hz
Series LMU
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 500 V
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP