337XMPL002MG28
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 337XMPL002MG28
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series XMPL
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD