407DCR2R3SDG
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 407DCR2R3SDG
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series DCR
RoHS RoHS
Tolerance -20%, +50%
Capacitance 400 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 2.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 1kHz
CAPACITOR 400F -20% +50% 2.3V TH