473MSR250K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 473MSR250K
  • Package: Radial
Parameters
Series MSR
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.047 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 37.625 Ohms
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD