476RZM025M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 476RZM025M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series RZM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 2.34 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.644Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL