476RZM050M
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 476RZM050M
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series RZM
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 1.68 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.233Ohm @ 120Hz
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL