477LMU250M2EC
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 477LMU250M2EC
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LMU
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.058 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 352.737mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP