477XMPL002MG19A
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 477XMPL002MG19A
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series XMPL
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5mOhm
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2V SMD