478LMU050M2BH
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 478LMU050M2BH
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LMU
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Part Status Obsolete
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.125 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 88.18mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP