505HC6500K2EM8
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 505HC6500K2EM8
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series HC6
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 5 µF
Part Status Active
Termination Threaded, Female
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Nonstandard
Size / Dimension 2.205" L x 2.598" W (56.00mm x 66.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 500V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 1.193" (30.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.2 mOhms
CAP FILM 5UF 10% 500VAC CHAS MT