684MKP275K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 684MKP275K
  • Package: Radial
Parameters
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.220" L x 0.256" W (31.00mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.622" (15.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series MKP
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC RAD