684MMR100K
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 684MMR100K
  • Package: Radial
Parameters
Series MMR
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.472" L x 0.236" W (12.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.68UF 10% 100VDC RAD