687ULR010MGU
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 687ULR010MGU
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series ULR
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 305 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 10V T/H