687UVG2R5MFBJ
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 687UVG2R5MFBJ
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series UVG
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Part Status Active
Applications Decoupling
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.484" (12.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 226 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.52 A @ 120 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 13mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V SMD