827LMX200M2DE
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: 827LMX200M2DE
  • Package: Radial, Can - Snap-In
Parameters
Series LMX
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.3222 A @ 50 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 303.3mOhm @ 120Hz
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP