DGH105Q5R5
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: DGH105Q5R5
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series DGH
RoHS RoHS
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 1 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.472" (12.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 5.5 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm
CAPACITOR 1F -10% +30% 5.5V TH