DGH605Q2R7
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: DGH605Q2R7
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series DGH
RoHS RoHS
Tolerance -10%, +30%
Capacitance 6 F
Part Status Active
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 2.7 V
Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 1kHz
CAP EDLC 2.7V 6F TH