MPX156K305R
  • Manufacturer: Illinois Capacitor
  • CONEVO NO: MPX156K305R
  • Package: Radial
Parameters
Series MPX
RoHS RoHS
Ratings X2
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 1.791" (45.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 15UF 10% 305VAC RAD